DĚVÍNSKÉ MÍSTNOSTI

Děvínské místnosti

Ponorka

Ponorka Ponorka Ponorka

Ponorka vznikla v létě roku 1993 či 1994 přestavbou bývalé lyžárny (tam co jsou postele) a bývalé kotelny (tam co jsou kamna). Název dostala podle malých okének u kamen a hlavně podle kulatého poklopu, který je zazděný ve stěně vedle kamen. Poklop je z bývalého kotle. Celý kotel a kompletní ústřední topení, které bylo po celé chalupě, jsou zality v betonu podlahy, tam co jsou teď kamna. Původní podlaha kotelny byla dobře o metr níž. Radiátory, které byly v každé místnosti, byly ve tvaru spirály. Před přestavbou se do bývalé lyžárny chodilo rovnou rovně z předsíně.

Jeskyně

Jeskyně Jeskyně Jeskyně

Dnešní podoba Jeskyně je už úplně jiná než kdysi. Dříve to byla normální místnost na spaní. Všude tam byly postele. Neexistovaly žádné průchozí dveře do dnešní Dřevárny a Ponorky. Stejně tak neexistovalo okno směrem do Ponorky. Byla tam daleko větší tma než dnes a hlavně na skle, které tvoří část zadní stěny, během zimy vznikaly rampouchy.

Tma a zimní krápníky = Jeskyně

Dřevárna

Dřevárna Dřevárna Dřevárna

Tenhle prostor byl dříve koksárnou. Koks se házel poklopem ve střeše. Původně odtud existoval průchod do bývalé Kotelny (dnes společenské části Ponorky).

Hašišárna

Hašišárna Hašišárna Hašišárna

Tato místnost dostala svoje označení díky profesu Milanu Máchovi, který učil na trutnovském gymnáziu. Při jedné školní akci na Děvíně přišel do Hašišárny, kterou obývali kluci. Místnost byla plná zápachu z ponožek a z toho, že se vůbec nevětralo. Hned ho to praštilo do nosu a zařval: „Máte tady smrad jako v hašišárně!“ A od té doby se Hašišárně neřekne jinak.

Beruškárna

Beruškárna Beruškárna Beruškárna

Název Beruškárna vzniknul v době, kdy na gymnáziu učila profesorka Brouková. Ta ráda se svými studenty jezdila na Děvín a starala se o něj. Během pobytu bydlela v pokoji, který vzniknul z bývalého seníku. Paní profesorce její studenti dali přezdívku Beruška a tak místnost, kterou obývala, dostala od ní odvozený název.

Asistentárna

Asistentárna Asistentárna Asistentárna

Tohle označení má svoje kořeny v cedulích, kterých je na stěnách Děvína dost. Mají každá svojí vlastní historii, jak se na Děvín dostala. Na dveřích je nápis ASISTENTI, tak Asistentárna. Dalším důvodem může být i to, že na Asistentárně spí vždy studenti, tudíž asistenti svých profesorů.

Kabinet neboli Učitelák

Kabinet neboli Učitelák Kabinet neboli Učitelák Kabinet neboli Učitelák

Kabinet je nejnovější místností, která na Děvíně vznikla. Byla vystavěná z části půdy, aby učitelé měli svůj vlastní pokoj. A nebyli zbytečně rušeni hlučnými studenty…

Kuchyň - srdce Děvína

Kuchyň Kuchyň Kuchyň Kuchyň Kuchyň

Chodba, předsíň, schody

Chodba, předsíň, schody Chodba, předsíň, schody Chodba, předsíň, schody Chodba, předsíň, schody Chodba, předsíň, schody

Umyvárna, WC

Umyvárna, WC Umyvárna, WC

Elektrárna

Elektrárna Elektrárna

NF AVAST

Čistička odpadní vody na Děvíně

Nadační fond Gymnázia Trutnov je hrdým majitelem horské chaty Děvín, kam po desetiletí jezdí studenti, absolventi a přátelé této krásné chalupy v srdci Krkonoš. Poloha Děvína je bez nadsázky úžasná, což potvrdí každý, kdo se tam někdy ocitl. Na druhou stranu je ale také zavazující, protože se jedná o místo v 1. zóně Krkonošského národního parku, které podléhá přísné ochraně. Ochrana se týká všech částí životního prostředí, které chatu obklopuje. Velmi důležitou složkou je voda, konkrétně nakládání s odpadní vodou. Není možné, aby se splašková voda pouštěla do tak jedinečné krajiny jen tak bez vyčištění. Proto bylo nutné se nad tímto problémem zamyslet a začít ho řešit. Jako jediné vhodné řešení ukázala stavba vlastní malé čistírny odpadních vod.

Zobrazit celou zprávu

AKTUALITY

Convid 19

v současné době je až do odvolání Děvín uzavřen

BRIGÁDA NA DŘEVO

Zveme všechny ZDATNÉ jedince na brigádu. Ve dnech 25.6. a 26.6.2018 se bude "DĚLAT DŘEVO " pro Děvín.
Méně zdatní jsou zváni též, budou zabezpečovat zázemí. Kontaktní osoba: pan Ondřej Lev, tel. 731 315 998.

objednávání rezervací

Při objednávání pobytu vemte na vědomí, že Děvín nelze rezervovat jako celou chatu. Stane se tak, že se zde potká vícero lidiček a je jen na nich, jak se dokáží "porovnat".

všechny aktuality

SBÍRKA PRO CHATU DĚVÍN

Sbírka pro chatu Děvín